V Edycja 2023


V Rybnickie Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 5 luty 2023.

Piąty raz MOSiR zorganizował Rybnickie Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Tym razem uczestnicy rywalizacji na stoku ośrodka Zagroń w Istebnej (poprzednie 4 edycje odbywały się na Złotym Groniu). – Mam nadzieję, że nowa lokalizacja przypadnie do gustu rybnickim narciarzom. Chcieliśmy ponownie gościć na Złotym Groniu, ale w tym roku nie było takiej możliwości. Tradycyjnie już wyłonimy mistrza Rybnika w narciarstwie i snowboardzie, klasyfikacja będzie przeprowadzona w sześciu kategoriach wiekowych. Wyróżnimy także najlepiej przebrane osoby – powiedziała przed samymi zawodami Wiktoria Wistuba z Działu Organizacji Imprez MOSiR-u. 
Na starcie zawodów narciarskich pojawiło się 89 narciarzy i 13 snowboardzistów, którzy oprócz tego, że musieli się zmierzyć z trasą slalomu giganta, musieli także poradzić sobie z bardzo dość niską temperaturą. Na szczęście wszyscy zawodnicy dojechali do mety i mogli wspólnie oklaskiwać najlepszych. W narciarstwie, w klasyfikacji open, zwyciężyli Ksymena Smusz-Gruszka oraz Marcin Zawadzki. Na desce trasę najszybciej pokonali Magdalena Kasprzak i Dawid Fojcik.  

PO ZAWODACH POWIEDZIELI 

KSYMENA SMUSZ-GRUSZKA, 1. MIEJSCE W NARCIARSTWIE KOBIET OPEN
Można powiedzieć, że to zwycięstwo to zasługa treningów, ale tych sprzed lat. Cały czas jestem przy narciarstwie, jednak już bardziej jako osoba zajmująca się serwisem. Dzisiaj jeździło się bardzo trudno, większość przygotowała się na szybką trasę, a było zupełnie inaczej. Mnie uratowały narty mamy, które na szybko od niej pożyczyłam. Jak do tej pory udało mi się być na każdej edycji rybnickich mistrzostw. Jedynie w ubiegłym roku nie wystartowałam z powodu kontuzji. Przyjeżdżamy tu całą rodziną i jest nas coraz więcej. Pojawia się młode pokolenie, jeszcze nie startuje. Na narciarstwo jest jednak skazane, nie mają wyjścia, mieli roczek i już stali w nartach. 

MARCIN ZAWADZKI, 1. MIEJSCE NARCIARSTWIE MĘŻCZYZN OPEN
Wygrałem te zawody nie po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie po raz ostatni. Chociaż latka lecę, najmłodszy już nie jestem, zobaczymy co będzie w przyszłości. Natomiast dziś o tym nie myślę, wszystko się udało, aura dopisała. Bywało lepiej z trasą, mam wrażenie, że stacja narciarska mogła się bardziej postarać i zbudować dłuższy i trudniejszy slalom. W sumie jednak najważniejsza jest zabawa i integracja narciarzy z Rybnika. Organizacja samych zawodów jak zwykle na najwyższym poziomie. Jesteśmy wdzięczni, że MOSiR i Miasto corocznie przygotowują te zawody. Dla nas to ważne, bo na nartach jeździmy całą rodziną. Dziś wystartowała moja czteroletnie córka. To jest dopiero sukces. Fajnie, że co rok przyjeżdżają te same osoby, czeka się, żeby ich spotkać. Zapraszamy jednak również nowych, na pewno nie będą żałować wzięcia udziału w takiej imprezie.  

Wyniki 
Narciarstwo
 
Open: 1. Ksymena Smusz-Gruszka, 1. Marcin Zawadzki
Kategoria wiekowa 1-11 lat: 1. Patrycja Wasela, 1. Łukasz Kotas
Kategoria wiekowa 12-14 lat: 1. Marta Rumpel, 1. Dominik Myśliwiec
Kategoria wiekowa 15-17 lat: 1. Dominika Wasela, 1. Wiktor Pasionek
Kategoria wiekowa 18-35 lat: 1. Ksymena Smusz-Gruszka, 1. Franek Smusz
Kategoria wiekowa 36-50 lat: 1. Katarzyna Chmielewska, 1. Marcin Zawadzki 
Kategoria wiekowa 51-99 lat: 1. Ewa Gitner-Szrajer, 1. Tomasz Smusz 

Snowboard 
Open: 1. Magdalena Kasprzak, 1. Dawid Fojcik