Edycja 2022

4 grudnia punktualnie o godz. 12 prezydent Rybnika Piotr Kuczera wystartował 18. edycję Biegu Barbórkowego. Była to impreza, która tradycyjnie już kończyła roczne zmagania w Biegowym Grand Prix Rybnika, na które składają się również: Bieg Wiosny, Rybnicki Półmaraton Księżycowy i Kamień Extreme. 
– Jestem bardzo szczęśliwa, że wszystkie nasze wydarzenia biegowe mają tak fajną frekwencję. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że lepiej aktywnie spędzać czas niż tylko przed telewizorem. Już teraz zapraszam wszystkich do spróbowania swoich sił w przyszłorocznych biegowym grand prix. Niewiele miast ma taki cykl, warto więc korzystać i poprawiać swoją kondycję, a przy okazji poczuć smak rywalizacji. Wszystkim tym, którzy w tym roku wzięli udział w naszych biegach gratuluję i dziękuję – mówi Daria Kudio, kierownik Działu Organizacji Imprez rybnickiego MOSiR-u.  
Tradycyjnie już, organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych kategorii. Oprócz open i wiekowych, wyróżnieni zostali także najlepsi rybniczanie, najstarsi uczestnicy biegu, a jedną z ważniejszych klasyfikacja była ta, przewidziana dla górników. 
Trasą 10 km najszybciej pokonał Oliwier Mutwil (29 min. 59 sek.), wśród pań zwyciężyła Agnieszka Gortel-Maciuk (35:38). Najlepszym rybniczaninem okazał się Marcin Ciepłak, a rybniczanką Joanna Griman. Oni także wygrali Biegowe Grand Prix Rybnika 2022. Ostatecznie w tegorocznym Biegu Barbórkowym sklasyfikowano 804 osoby. 

PO BIEGU POWIEDZIELI 
Oliwier Mutwil, 1. miejsce open

Biegło mi się dzisiaj bardzo dobrze, bo tak to jest, jak jest forma, to zawsze biega się bardzo dobrze (śmiech). Przez 7 km byłem za Mateuszem Mrówką, czułem się jednak na tyle dobrze, że postanowiłem przyśpieszyć, a później to powiększałem już przewagę i udało się pewnie wygrać. W ubiegłym roku przegrałem ten bieg o 6 sekund. Można powiedzieć, że w tegorocznej edycji wziąłem rewanż. Biegam codziennie, to dla mnie priorytetem. Moim koronnym dystansem jest 1500 metrów na bieżni, dlatego 10 km to dla mnie sporo. Mam taki plan, żeby za rok obronić 1. miejsce w Biegu Barbórkowym. 

Agnieszka Gortel-Maciuk, 1. miejsce open
Na bieg przyjechałam z Chorzowa i fajnie, że podobnie jak w roku ubiegłym – udało się wygrać. Trenuję codziennie, a dodatkowo tak się złożyło, że w dwóch ostatnich latach późno rozpoczynałam sezon i forma w grudniu nie jest zła. Atmosfera podczas tego wydarzenia jest bardzo fajna, trasa też, chociaż chodziły słuchy, że Rybnik jest górzysty i będą spore podbiegi, ale okazało się, że nie było tak źle. Jedyne co do poprawki, to jakość powietrza. Mam nadzieję, że uda mi się tutaj przyjechać ponownie za rok. 

Joanna Griman, najlepsza rybniczanka, 1. miejsce Biegowe Grand Prix Rybnika 2022
Wygranie Biegowego Grand Prix Rybnika to coś wyjątkowego. Ten cykl trochę porządkuje mój kalendarze startowy. To super sprawa dla wszystkich amatorów. Każdy z tych biegów jest różny, są różne dystanse. Ciężko mi wybrać mój ulubiony, waham się pomiędzy Półmaratonem Księżycowym a Biegiem Barbórkowych właśnie. W grudniu co prawda biega się ciężko, organizm prosi już o odpoczynek, ale nie wyobrażam sobie, żeby mogło mnie tu nie być. W przyszłym roku ponownie będą walczyć, aby wygrać ten cykl. 

Marcin Ciepłak, najlepszy rybniczanin, 1. miejsce Biegowe Grand Prix Rybnika 2022
Mam takie postanowienie już od lat, żeby być najlepszym w Grand Prix Rybnika. To wpisuje się w moją misję, czyli promowanie biegania w naszym mieście. Zaczynając od Biegu Wiosny, poprzez Półmaraton Księżycowy, później Extreme i kończąc na Biegu Barbórkowym – idealny zestaw dla każdego biegacza. To porządkuje cały kalendarz, nie można przespać zimy, bo wiosną bieg, później półmaraton, w grudniu też trzeba się ścigać. Polecam każdemu. Mam nadzieję, że sprawy rodzinne uda mi się na tyle poukładać, że będzie czas na trening (śmich). Rodzina mi się powiększyła i jest co robić. Postaram się jednak w kolejnej edycji także powalczyć o zwycięstwo. 

Klasyfikacja open:
Kobiety:

1. Agnieszka  Gortel-Maciuk 35:38
2. Magdalena Patas 37:27
3. Joanna Griman 38:56
4. Jadwiga Dybczyńska 39:59
5. Michalina Janowska 40:37

Mężczyźni:
1. Oliwier Mutwil 29:59    
2. Mateusz Mrówka 30:33
3. Bartosz Jarczok 31:02
4. Sylwester Lepiarz 31:07    
5. Aleksander Dragan 32:00

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI TUTAJ


Relacja video

Bieg Barbórkowy 4.12.2022 Rybnik


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!
Accept & Play Accept for All Videos & Play
×