Aktualność

BIEGACZE PRZEGONILI BURZĘ

Rekordowa frekwencja, wiele atrakcji i dreszczyk pogodowych emocji - za nami wyjątkowy półmaraton.

default

To był wyjątkowy pod kilkoma względami półmaraton. Na trasie stawiła się rekordowa liczba 1560 biegaczek i biegaczy. Jeśli dodamy do tego 60 uczestników Biegu na Początek oraz 120 dzieci i młodzieży w Strefie Małego Biegacza okaże się, że 16. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy zgromadził znacznie ponad 1700 miłośników biegania. Odnotujmy, że kolejnych ponad 100 zapisanych uczestników pobrało pakietu startowe, ale ostatecznie zrezygnowało ze startu. Między innymi z powodu pogody. Panował upał, a prognozy wskazywały możliwe burzy. Organizatorzy wraz ze służbami działali w stanie podwyższonego ryzyka, a konferansjer przekazał biegaczom tuż przed startem o możliwym przerwaniu imprezy. Ostatecznie półmaraton udało się przeprowadzić bez przeszkód.

W biegu głównym, podobnie jak rok temu, triumfował rybniczanin Mateusz Mrówka, a podium uzupełnili Bartosz Granat i Bogdan Semenowycz. Wśród kobiet najszybsza była Sviatlana Sanko, druga była Magdalena Patas, a trzecia Barbara Pawełczak. Uczestników półmaratonu tradycyjnie klasyfikowano w kategoriach wiekowych, wyłoniono też najszybsze mieszkanki i mieszkańców powiatu rybnickiego, a także najszybsze panie i panów w trzech kategoriach wiekowych w biegu Nocna Dycha+. Nowością były kategorie wiekowe rybniczan.  

16. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy - wyniki

Warto odnotować, że w ramach Półmaratonu odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Strażaków w Półmaratonie o Puchar Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku starszego brygadiera Sebastiana Dziedziocha. Zgłosiło się ponad 30 strażaków z ośmiu śląskich komend. W rywalizacji drużynowej bezkonkurencyjni okazali się gospodarze z KM PSP Rybnik przed Komendą Wojewódzką PSP Katowice oraz KP PSP Racibórz. W klasyfikacji Open strażaków wygrał Szymon Wygryło (Rybnik), drugi był Ireneusz Opolony (Rybnik), trzeci Michał Jagieła (Gliwice). W klasyfikacji kobiet punktowały dwie reprezentantki komendy wojewódzkiej - Marlena Cierpiałowska na pierwszym miejscu oraz Daria Adamus na drugim. Wśród strażaków do 40 lat wygrał Michał Jagieła, drugi był Marek Pipans (Pszczyna), a trzeci Bartosz Lewantowicz (Katowice). Wśród strażaków 40+ wygrał Szymon Wygryło, drugi był Ireneusz Opolony, a trzeci Tomasz Zuchlke.

W organizację imprezy zaangażowali się tradycyjnie licznie partnerzy: PKO Bank Polski (partner tytularny), TEB Edukacja (strefa masażu oraz warsztaty i animacje dla dzieci), Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku, DM Drogerie Markt - filia 20 w Rybniku, Rybnicka Grupa Biegowa Pędzimy Razem (Strefa Małego Biegacza), Zarząd Dróg Miejskich w Rybniku, Policja, Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, Zakład Doskonalenia Zawodowego Zespół Szkół w Rybniku oraz Zespół Szkół w Pszowie, około 80 strażaków z OSP Gotartowice, Wielopole, Boguszowice, Niewiadom, Ochojec, Golejów, Grabownia, Kłokocin, Chwałowice, Popielów, Wolontariat MOSiR, Inżynieria Biegania, wolontariusze w punktach żywieniowych, Kreatywna Kawa, Pizzeria Silesiana, Vaibro AI, CRiR Bushido, Fundacja Superfundacja, Fundacja Maszt, Miasto Rybnik, Starostwo Powiatowe w Rybniku.