Aktualności

Przygotowujemy się do otwarcia kąpielisk i basenów

Kąpielisko Kamień Pływalnia Yntka i sala gimnastyczna w Rybniku Pływalnia Akwarium w Boguszowicach Ośrodek rekreacyjno-sportowy Ruda Kąpielisko Pniowiec Kąpielisko Chwałowice

Trwają prace przygotowawcze do uruchomienia rybnickich kąpielisk.

Decyzją polskiego rządu, od 6 czerwca – w ramach IV etapu odmrażania gospodarki w związku z pandemią – istnieje możliwość uruchomienia basenów. 

Rybnicki MOSiR jest w trakcie przygotowywania do uruchomienia pływalni krytych, ORS Ruda oraz kąpielisk Pniowiec i Kamień. Niecki basenów zostały napełnione, zostały również pobrane próbki wody do badania. Jeżeli wszystkie procesy technologiczne przebiegną bez zakłóceń, a wyniki badań wody będą pozytywne, otwarcie rybnickich obiektów planowane jest na 20 czerwca.

Korzystanie z nich będzie się wiązało z szeregiem obostrzeń. Można będzie się z nimi zapoznać na każdym z obiektów, a także na stronie mosir.rybnik.pl. – Jeżeli chodzi o nasz największy ośrodek, czyli Rudę, nie ma jeszcze jednoznacznych wytycznych, na jakich zasadach będzie można korzystać z tego typu obiektów. Mam nadzieję, że już wkrótce pojawi się precyzyjne informacje w tym temacie – informuje Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u.

RAPORT Z PŁYWALNI I KĄPIELISK

Pływalnie kryte

Podczas przerwy w użytkowaniu, woda z niecek została wypuszczona w celu oszczędności energii elektrycznej i gazu. W tym okresie pracownicy wykonywali prace przy konserwacji i malowaniu pomieszczeń oraz przeglądzie urządzeń technologicznych. – Aby móc otworzyć basen potrzeba około 4 tygodni. W tym czasie musi się odbyć napełnienie niecki, uzdatnienie i podgrzanie wody, pobór wody i oczekiwanie na wyniki badań parametrów mikrobiologii i fizykochemii – tłumaczy Mirosław Woiński, kierownik obiektu Yntka.

Podobnie sprawa wygląda na boguszowickim Akwarium. Obiekt przeszedł mały remont, m.in. odświeżone zostały pomieszczenia, naprawione wszystkie uszkodzenia, zmodernizowano także oświetlenie. Dodatkowo urządzenia do uzdatniania wody przeszły przegląd.

Kąpieliska Pniowiec i Kamień

– Jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia, musimy jeszcze przeprowadzić badanie wody, co wynika z odpowiednich rozporządzeń. Nastąpi to ok. 15 czerwca – mówi Piotr Androsz, zawiadujący oboma kąpieliskami. Dodaje, że plaża oraz tereny wokół Pniowca zostały wysprzątane z zalegających liści oraz gałęzi, dowieziono piasek, sprzęt potrzebny do otwarcia czeka na rozłożenie, a niezbędna infrastruktura (kontenery) została zamówiona. Na kąpielisko „Kamień" został przywieziony świeży piasek na plażę. Tereny zostały wysprzątane oraz zostały posadzone nowe rośliny.

ORS Ruda i pływalnia odkryta w Chwałowicach

Najbardziej skomplikowane jest uruchomienie największego kąpieliska, czyli popularnej Rudy. Samo opróżnienie niecek z wody po okresie zimowym to 10 dni. Dwa tygodnie potrzebne są na mycie niecek, czyszczenie kanałów odpływu, dysz napływowych basenu sportowego, rekreacyjnego i brodzika. Kolejne dni zajmują m.in. czyszczenie podziemnych zbiorników wyrównawczych, napełnianie niecek wodą ze studni głębinowej, płukanie 11 filtrów dla wszystkich niecek, uzdatnianie wody, przegląd i naprawy systemów elektronicznych sterowania pompami obiegowymi, uruchamianie systemu solarnego dogrzewania wody basenowej, systemu uzdatniania wody, wentylacji. Należy również dokonać przeglądu całej infrastruktury. Dodatkowo należy oczywiście wykonać badania wody, czas oczekiwania na wyniki to około 14 dni. – Obecnie jesteśmy również na etapie pozyskiwania kadry ratowniczej (co najmniej 13 ratowników) oraz obsługi obu zjeżdżalni. Przygotowujemy także przetarg do wyboru i zatrudnienia firmy do sprzątania podczas sezonu letniego – informuje kierownik Rudy Mirosław Woiński.

Basen w Chwałowicach przed nadchodzącym sezonem przeszedł mały lifting. Odświeżono pomieszczenia, pomalowano ławki. – Wykonaliśmy także wszystkie prace konserwatorskie, potrzebne do otwarcia obiektu. Czas zalania i uruchomienia stacji to ok. 30 dni – mówi Radosław Fros, zarządzający basenem. Prawdopodobne otwarcie obiektu w Chwałowicach nastąpi pod koniec czerwca.