VII Rybnicki Półmaraton Księżycowy

 • Slider

  VII Rybnicki Półmaraton Księżycowy

VII Rybnicki Półmaraton Księżycowy

RYBNICKI PÓŁMARATON KSIĘŻYCOWY 2016 - już za nami!

11

12

foto: Ario - reklama latająca

autor: Marek Pietras

 

W pierwszej edycji rybnickiego biegu wzięło udział 259 biegaczy. W ubiegłym roku do biegu zgłosiło się 1500 zawodników, ostatecznie wystartowało 1308 biegaczy, z czego 1159 dotarło na metę (w tym 261 rybniczan). Ze względu na rosnącą popularność biegu, organizatorzy po raz kolejny zwiększają limit zawodników. W edycji 2016 wystartować mogło maksymalnie 1700 biegaczy – w sumie zgłosiło się 1508 biegaczy. Ostatecznie na mecie zostało sklasyfikowanych 1115.

 

7. Rybnicki Półmaraton Księżycowy był wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz start i meta były usytuowane na kąpielisku Ruda. – Biegaczy jest coraz więcej. Stwierdziliśmy więc, że start/meta na ul. Powstańców z wykorzystaniem obiektów pływalni – jest mało przyszłościowa i postanowiliśmy przenieść się w nowe miejsce. Analizując wszystkie potrzeby, stało się jasne, że idealne do tego będą tereny rekreacyjne kąpieliska Ruda.  Więc od teraz serce naszego półmaratonu będzie na Rudzie właśnie – mówił jeszcze przed biegiem Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u.

 

Tradycyjnie już biegacze mieli do pokonania trzy pętle (długość trasy, która posiada atest PZLA: 21,097 km). Start i meta zlokalizowane były na terenie kąpieliska Ruda. Trasa biegła ulicami Rybnika, rozpoczynając od ul. Gliwickiej, przez ulice dzielnicy Rybnik-Północ, śródmieście i rynek, dalej przez ul. Rudzką do ronda Wawok i ul. Obwiednią Północną na teren „Rudy”.

 

Oprócz zmagań wg kategorii głównych (generalna kobiet i mężczyzn open, wiekowa kobiet i mężczyzn), przygotowano dodatkowe rywalizacje: Maraton Dwóch Serc i Sztafetę Firm. Nagrodzeni zostali również Najlepszy Rybniczanin i Najlepsza Rybniczanka.

 

W klasyfikacji open najlepsi – sześciu pierwszych – otrzymują nagrody pieniężne (1. miejsce: 2 tys. zł, 2. miejsce 1,5 tys. zł, 3. miejsce 1 tys. zł, 4. miejsce: 600 zł, 5. miejsce: 500 zł, 6. miejsce: 400 zł). Dla zwycięzców pozostałych klasyfikacji przygotowano nagrody rzeczowe. Przy obsłudze całego biegu pracowało kilkaset osób. W tym 200 wolontariuszy, 100 osób zabezpieczających trasę (policja, straż miejska, pracownicy RSK).

 

W tegorocznym pakiecie startowym każdy uczestnik otrzyma koszulkę techniczną, pamiątkowy numer startowy oraz możliwość bezpłatnego skorzystania z kąpieliska „Ruda”. Na każdego uczestnika, który ukończy bieg w regulaminowym czasie (3 h), czekał wyjątkowy medal. Na najlepszych zawodników w kategorii OPEN –  nagrody finansowe.

 

Dodatkowo w kategoriach wiekowych nagrodzonych zostało pierwszych 10 miejsc – w każdej z nich. Wyjątkową pamiątką dla najlepszych biegaczy było specjalne trofeum – najszybsi zawodnicy Półmaratonu Księżycowego otrzymali bowiem niepowtarzalny kamień księżycowy.

 

W 7. Rybnickim Półmaratonie Księżycowym najlepszy okazał się Oleksander Sitkovski z Ukrainy, który przebiegł trasę w czasie 1.06.16. Wśród kobiet zwyciężyła jego rodaczka Alena Serdiuk (1.18.41). Najszybszym rybniczaninem został Kamil Czapla, a rybniczanką Ewa Fliegert.

 

Strefa Małego Biegacza

 

W dniu rozgrywania VII Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego powstała po raz pierwszy Strefa Małego Biegacza, którą przygotowała Inżynieria Biegania. Otwarcie Strefy nastąpiło o godz. 15.00. W samej strefie nie zabrakło zabaw i animacji (m.in.: pląsy, projektowanie medalu z gliny, strzelnica). Najważniejsze były jednak biegi. Odbyło się ich kilka: – 5 biegów dziecięcych, w najróżniejszych grupach wiekowych i na dystansach od 200 m do 1 km; – 1 bieg dla dorosłych – Mini Półmaraton Inżyniera – 2,1 km. Wszystkie animacje, zabawy i starty w ramach Strefy Małego Biegacza były bezpłatne.

 

Wyniki 2016

 

Open mężczyzn:

 1. Oleksandr Sitkovskiy (Ukraina) - 1.06.16.
 2. Abderrahim Elasri (Maroko) - 1.06.58.
 3. Kibet Rop Abel (Kenia) - 1.07.36.

 

Open kobiet:

 1. Alena Serdiuk (Ukraina) - 1.18.41.
 2. Jepkurui Biwott Gladys (Kenia) - 1.20.05.
 3. Valentyna Kiliarska (Ukraina) - 1.28.11.

 

Sztafety:

 1. Inżynieria Biegania (Kamil Czapla, Radosław Kasprzak, Kamil Kunert) - 1.14.21.
 2. Relax Med Monsun (Krzysztof Bartosik, Robert Zostawa, Ireneusz Stachowski) - 1.22.04.
 3. Pogoria Biega Team 1 (Jakub Bednarz, Grzegorz Boberek, Zbigniew Sikora) - 1.23.26.

 

Maraton Dwóch Serc:

 1. Prawdziwa miłość. Kamil Czapla, Ewa Janiczek (Rybnik) - 2.49.32.
 2. Juliany. Mariusz Rębisz, Agnieszka Rębisz (Racibórz) - 3.03.53.
 3. Oli i Antek. Robert Adamski, Ola Orkwiszewska (Bieruń) - 3.04.25.

 

Najlepszy rybniczanin:

 1. Kamil Czapla - 1.12.50.
 2. Kamil Bednorz - 1.28.09.
 3. Marek Kotas - 1.28.09.
 4. Adam Barteczko - 1.29.16.
 5. Marek Podeszwa - 1.29.49.

 

Najlepsza rybniczanka:

 1. Ewa Fliegert - 1.34.34.
 2. Ewa Janiczek - 1.36.42.
 3. Katarzyna Kusidło - 1.38.07.
 4. Agata Pawtel - 1.38.44.
 5. Dominika Sobotka - 1.42.47.
   

Po zawodach powiedzieli

 

Piotr Sobik, Kabaret Młodych Panów – Stars Manager

To był mój debiut w rybnickim półmaratonie i czuje się z tego powodu bardzo dumny. Super uczucie. Trenowałem na tej trasie wcześniej, przebiegłem ją dwa razy, ale nie mogę ocenić czy jest trudniej czy łatwiej niż w latach poprzednich, bo wtedy nie startowałem. Ale mi się trasa podoba, jest przyjazna dla biegacza, chociaż zaczyna się od sporej liczby podbiegów. Kabaret Młodych Panów startował już w tej imprezie dwa lata temu, w innym składzie niż w tym roku. Wtedy postanowiłem, że też zacznę biegać. Mam problem tylko w zimie, bo nie mogę pokonać naszego rybnickiego powietrza. A że lubię trenować wieczorami, to jest to problem. Impreza jest fantastyczna. Myślę, że nie trzeba nic mówić, wystarczy spojrzeć na liczbę uczestników.

 

Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika

Wydaje mi się, że nowa trasa jest trudniejsza od tej starej. Tak mi się wydaje i tak twierdzą uczestnicy. Ja tę trasę znam dobrze, bo długo mieszkałem przy ul. Kościuszki i nie raz, nie dwa biegałem tędy. Jednak zawody, rywalizacja dają dodatkowego kopa. Momentami miałem kryzysy, myślałem już, że nie dam rady, ale ostatecznie pobiłem rekord życiowy i jest super. Organizacja całej imprezy jest rewelacyjna. Nowe miejsce też temu sprzyja. Tu jest po prostu lepsza infrastruktura. Mam nadzieję, że w przyszłości wystartujemy jako sztafeta prezydentów. Był już taki pomysł w tym raku, ale Wojtek Świerkosz ma kontuzję i się nie udało. Mam jednak nadzieję, że jak zdrowie pozwoli to dołączy do nas Wojtek Student i w przyszłym roku uda się zrealizować ten pomysł. 

 

Radosław Kasprzak, Inżynieria Biegania

W ubiegłym roku byłem w Półmaratonie Księżycowym najlepszym rybniczaninem. W obecnej edycji biegłem zabawowo, rekreacyjnie w rywalizacji sztafet. Tydzień temu uczestniczyłem w półmaratonie, w którym dałem wszystko z siebie. Tutaj chciałem pomóc koledze. Rybnik nigdy nie był łagodny, jeżeli chodzi o trasę, a teraz jest jeszcze trudniej. Chodzi głownie o podbiegi, a dokładnie o ul. Gliwicką. Później wiadomo, że trzeba na rynku się pokazać, ludzie kibicują więc łatwo się podpalić, ale nie można przesadzić. Jestem zadowolony, że w Rybniku odbywa się taka impreza, organizacja jest na najwyższym poziomie. Teraz musimy tylko czekać, żeby w tej imprezie padł jakiś bardzo dobry czas.

 

Artur Fajkis, rybnicki trener szermierki

Ta nowa trasa jest trudniejsza. Szczególnie pierwsze 2 km pętli. Na pierwszym okrążeniu nie odczuwa się jeszcze tych trudności, no ale potem dają one w kość. Fajne jest nowe miejsce start/meta. Jest więcej przestrzeni, więc może też do nas przyjeżdżać więcej osób. Szkoda, że jest tylko jedna taka duża, biegowa impreza w Rybniku. Przydałaby się jeszcze jedna na przełomie jesieni i zimy. Ja w tym roku wystartowałem w Maratonie Dwóch Serc, razem z moją żoną, która przygotowywała się do tego startu od 1,5 miesiąca. Ja biegam od 6 lat i dzisiaj starałem się jej jak najbardziej pomóc.

 

Ewa Fliegert, najlepsza rybniczanka i najlepsza w kategorii plus 50 kobiet

Nowa trasa jest lepsza, ciekawsza. Mogłoby być trochę więcej kibiców, ale i tak nie jest z tym źle. Jestem zadowolona ze swojego wyniku, bo miałam przerwę w swoje karierze i fajnie, że udało się wrócić i od razu odnieść sukces. Teraz biegam codziennie, a zaczęłam przygodę z bieganiem 30 lat temu. Kiedyś dwa razy udało mi się wygrać maraton w Warszawie. Byłam trzecia na mistrzostwach Polski, ale to wszystko działo się 15-20 lat temu. Impreza jest super zorganizowana, zawsze są też fajne nagrody. A co najważniejsze są tu zawsze fajni ludzie. Pozytywnie nakręceni. W pracy jest różnie, jednych się lubi, innych nie. Na Półmaratonie Księżycowym wszyscy się lubią. Jak tylko zdrowie mi dopisze, to za rok znowu wystartuję w tym biegu.

 

Kamil Czapla, najlepszy rybniczanin

W półmaratonie biegłem trzeci raz, ale powiem szczerze, że już nie pamiętam jak wyglądała stara trasa. Biegłem na niej kilka lat temu, od tego czasu było tyle innych biegów, że po prostu nie jestem w stanie sobie jej odtworzyć. Ta nowa, jest wymagająca, ale udało mi się pobić życiówkę. Poprawiłem wynik w rybnickim półmaratonie o prawie 3 minuty, tak więc jest ok. Na tej trasie trzeba zacząć spokojnie, ja tak zrobiłem. Potem była moc na końcówce i mogłem przyśpieszyć. W moim odczuciu jest szansa, że w bliskiej przyszłości wygra ten bieg rybniczanin. Myślę tutaj Dawidzie Malinie. W tym roku nie mógł wystąpić, bo startuje w mistrzostwach Polski. Cieszę się, że w Rybniku jest moda na bieganie. Mieszkałem sporo czasu w Katowicach i tam nie biega tyle osób co tutaj. A bieganie jest dla wszystkich. Sam jestem tego przykładem. Grałem kiedyś w piłkę, potem dla żartu zacząłem biegać i tak już zostało. Wracając jeszcze do biegu, to w Półmaratonie Księżycowym lubię najbardziej to, że można biec przez rynek. To miejsce niesamowicie uskrzydla. Cały bieg jest jednym z najlepszych w jakich uczestniczyłem. Cieszę się tym bardziej, że chciałem wygrać rywalizację najlepszego rybniczanina i to się udało.

 

Z kart historii
 

Dotychczasowi zwycięzcy

 

Mężczyźni:

2015 - Kibichy Tanui KEN 1:06:06.

2014 - Toroitich Charles, KEN, 01:07:10.

2013 - Kemboi Henry, KEN, 01:07:19.

2012 - Veretsky Pavlo, UKR, 01:13:24.

2011 - Okseniuk Sergej, UKR, 01:05:50.

2010 - Okseniuk Sergej, UKR, 01:06:45.

 

Kobiety:

2015 - Anastazja Dashkiewich BLR, 1:14:13.

2014 - Chemtai Yadaa, KEN, 01:22:09.

2013 - Cirlan Daniella, ROU, 01:21:10.

2012 - Serdiuk Alena, UKR, 01:19:54.

2011 - Kudzielich Sviatlana, BLR, 01:15:35.

2010 - Gortel Agnieszka, POL, 01:14:50.

 

Gleria zdjęć:  TUTAJ

Szczegółowe wyniki: www.datasport.pl

 

MOSiR Rybnik

Pragniemy podziękować Wszystkim Osobom, które pomogły nam zorganizować VII Półmaraton Księżycowy! Dziękujemy organizatorom, koordynatorom, wolontariuszom, obsłudze technicznej, obsłudze gastronomicznej, ekipie sprzątającej, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, fizjoterapeutom, ratownikom medycznym, lekarzom, dziewczynom z biura zawodów, ochronie i wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego wyjątkowego wydarzenia. Po raz kolejny warto podkreślić, że nasi wolontariusze to mistrzowie świata! Dziękujemy Wam szczególnie - bylo Was prawie 200!!!

Podziękowania kierujemy także w stronę Urzędu Miasta, naszych Partnerów i Sponsorów. To także dzięki Wam nasza impreza cieszy się takim powodzeniem.

 

Nasi partnerzy/sponsorzy:

Pozostałe wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies.